Knihovna
Seznam útěšné a odborné literatury zabývající se smrtí a umíráním a dalšími existenciálními tématy.
Firthová, Pam et al.: Ztráta, změna a zármutek v kontextu paliativní péče. Brno: Společnost pro odbornou literaturu, 2007.
Kniha přináší soubor nejnovějších mezinárodních zkušeností se zdravotnickou a sociální péčí o pozůstalé. Příspěvky zkušených praktiků a výzkumníků reagují na širokou škálu důležitých témat, počínaje změnami v přístupu ke smrti a umírání, k nimž v naší kultuře dochází, přes nacházení optimálních metod práce s různými skupinami pozůstalých, až po otázky posuzování účelnosti a přiměřenosti péče o pozůstalé ve zdravotnictví i v sociální oblasti. Čtenáře z řad odborné veřejnosti publikace seznamuje s nejdůležitějšími otázkami péče o pozůstalé a s aktuálními poznatky ze zemí, kde má tato péče delší tradici než v České republice. Důraz, který publikace klade na perspektivu uživatelů služeb paliativní péče pro pozůstalé, ji však činí přístupnou i pro čtenáře z řad širší laické veřejnosti.
Frankl, Viktor E.: A přesto říci životu ano. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 2006.
Svazek A přesto říci životu ano spojuje dva texty zakladatele logoterapie, psychiatra s českými kořeny Viktora Emanuela Frankla (1905–1997). V díle Psycholog prožívá koncentrační tábor, jež vzniklo během necelých dvou prosincových týdnů roku 1945, popisuje to, jakými fázemi odlidštění museli vězni procházet. Mnohým z nich tato strašná zkušenost přesto otevřela cestu k porozumění smyslu vlastního života. Hra Synchronizace v Březince z roku 1948, napsaná velmi působivým skicovitým způsobem, je myšlenkovým i literárnědramatickým experimentem. Propojují se v něm Franklovy bezprostřední osobní zážitky z tábora smrti s pomyslnou reflexí a dialogem tří filozofů, kteří mu byli blízcí – Sokrata, Spinozy a Kanta. Podle Frankla zůstává v člověku i v značně extrémní situaci prostor svobody a odpovědnosti, kterého se nesmíme za žádnou cenu vzdát: „Nic nemůže udolat člověka, který si vědomě přeje mít životní cíl.“
Gilbert, Guy: Tváří v tvář utrpení. Praha: Portál, 2014.
Jak se postavit utrpení, jak mu čelit ve světě, který je stále tvrdší, v němž je tolik lidí izolováno? Jak ho snášet v každodenním životě? Guy Gilbert se snaží doprovázet každého, kdo se s utrpením setkává. Rozvíjí reflexe nad různými druhy lidských životních bolestí – samotou, chudobou, nemocí, handicapem, ale i nad rodičovským trápením, zabývá se i útrapami v lásce, ztrátou drahé bytosti, stářím, odchodem ze života. Za svého více než padesátiletého kněžského i výchovného působení už viděl mnoho bolestí; říká, že jeho práce s mladými v nouzi přináší každodenní střety s utrpením. Nabízí proto své názory a rady, protkané krátkými příběhy ze života v typickém „gilbertovském“ živém podání, a poskytuje opěrné body v různých životních situacích.
Gogeisslová, Martina: Proč? Zemřelo mi dítě. Praha: Nakladatelství Klika, 2015.
V patnácti letech, kdy se z dívky stává mladá žena, se autorčina jediná dcera oběsila. Bez vážné příčiny. Byla moc hezká, talentovaná, jezdila na koni, fotografovala, lyžovala, studovala, žila v dobře situované a harmonické rodině. Výkřik Proč? se nevznáší jen nad tímto jediným hrozným a nepochopitelným činem, autorka navštívila další matky v Čechách se stejně krutou zkušeností předčasného úmrtí vlastního dítěte a zaznamenala jejich výpovědi. Po úvodní části, kde líčí své dětství a mládí ve Dvoře Králové a odchod do Německa, kde se provdala, stopuje poctivě své duševní stavy a hledání pomoci po děsivé chvíli, kdy našla milovanou dcerku oběšenou ve vlastním rodinném domě. Matka v sobě pak léta bojuje o další sílu k životu, o schopnost prožívat zase jednou obyčejnou radost. Po několika letech se jí to podařilo, i když s velkými jizvami na duši, které nikdy nezmizí. Kniha Proč? popisuje cestu z propasti beznaděje ke světlu a na pevnou zem.
Goldman, Linda: Jak s dětmi mluvit o smrti. Praha: Portál, 2015.
Smrt je náročné téma, zejména pokud s ním přicházejí děti. Autorka se zabývá myšlenkami na smrt a pocity, které v souvislosti s ní děti prožívají. Ať již se děti vyrovnávají se smrtí blízké osoby, domácího mazlíčka nebo samy žijí s nevyléčitelnou nemocí, hledají dospělí jen obtížně odpovědi na otázky svých dětí týkající se smrti. Dá se smrt zvrátit, proč lidé umírají, co se po smrti stane s tělem, dostanu se do ráje, setkám se s Bohem? Kniha je užitečným pomocníkem pro rodiče, vychovatele a učitele dětí každého věku. Linda Goldman je zkušená poradkyně a terapeutka; ve své terapeutické praxi pomáhá dětem, kterým zemřel někdo blízký, dětem s nevyléčitelnou nemocí a dalším, které trápí téma smrti a umírání.
Grof, Stanislav: Lidské vědomí a tajemství smrti. Praha: Argo, 2009.
Ve své knize se Stanislav Grof věnuje mnohdy tabuizovanému tématu: umírání a smrti. Sleduje podobnosti změněných stavů vědomí a „zážitků blízké smrti“ a popisuje jejich terapeutické uplatnění. Opírá se přitom o vlastní zkušenosti s pacienty, o experimenty s navozováním změněných stavů vědomí za pomoci drog i za pomoci rituálů popsaných znalci starověkých kultur: podrobně se zastavuje u šamanismu i u „knih mrtvých“, jež známe z různých geografických a jazykových oblastí.
Haškovcová, Helena: Thanatologie: Nauka o umírání a smrti. Praha: Galén, 2007.
Thanatologie je naléhavé, široce interdisciplinární téma, které nebylo dosud v naší literatuře dostatečně zpracováno. Autorka tím, že se této tabuizované a odkládané problematiky ujala, nejen prolomila bariéru desítky let trvajícího mlčení a faktologicky vyplnila jedno z »bílých míst« klinické medicíny, ale dala podstatný vklad do národního knižního fondu. Kniha je z důvodu obecné vzdělanosti doporučena všem lékařům. Kliničtí lékaři a vysokoškolští učitelé v ní najdou strukturovanou učební látku a témata, o nichž by měli se svými studenty hovořit. A studenti lékařských fakult dostávají konečně knihu, která pro ně může být nejen vhodnou učebnicí, ale především zdrojem informací, jež sice budou v celé své lékařské praxi velmi potřebovat, ale které zatím v žádné jiné učebnici nenajdou.